Валерія Гончарова. Основні напрямки прогнозування авіаційної сфери в Постпандемії.
Пандемія COVID-19 змінює те, як ми подорожуємо, спонукаючи до розмови про те, які технології мають бути впроваджені, коли обмеження скасуються і все більше людей знову почнуть літати. Які потенційно нові стандарти та процеси можуть бути впроваджені в аеропортах, на літаках та протягом всієї подорожі пасажирів. Які рівні співпраці та координації побудуються між авіакомпаніями, аеропортами, авіа виробниками, державними органами та іншими організаціями. Чи потребуватимуть аеропорти повного переоформлення простору? Чи мають авіа виробники перелаштувати салони літаків? Чи потрібно більш швидко впроваджувати технології без дотику (біометрика/сканування очей)? Як будуть здійснюватися процеси безпеки та міграції? Як держави дійдуть до згоди між собою? Це лише частина питань, які постають перед експертами в авіаційній сфері в Постпандемії.
Зараз глобальні організації авіаційної сфери плідно працюють, проводячи постійні моніторинги та розробляють ймовірні прогнози та сценарії розвитку подій. Оскільки дані змінюються кожного дня, організації вимушені вносити зміни до сценаріїв та прогнозів. Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) проводить аналіз впливу COVID-19 на цивільну авіацію та сумісно з іншими організаціями (ІАТА, АСІ) розробляють ймовірні сценарії.
В останній доповіді ІКАО від 15 травня 2020 року Монреаль, Канада були надані роз’яснення щодо побудови сценаріїв, результати аналізу сценаріїв та основні показники. Останні оцінки показали, що ймовірний вплив COVID-19 на світовий регулярний пасажиропотік на весь 2020 рік в порівнянні з базовою лінією (як планувалось попередньо): загальне зниження від 32% до 59% місць, пропонованих авіакомпаніями, загальне скорочення від 1 815 до 3 233 мільйонів пасажирів та приблизно 236 – 419 мільярдів доларів США потенційні втрати валових операційних доходів авіакомпаній[1].
Ймовірний вплив COVID-19 залежить від тривалості та масштабів заходів спалаху та стримування, ступеня довіри споживачів до повітряних подорожей та економічних умов. Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА) представила доповідь від 13 травня 2020 року, де зазначені сценарії авіа перельотів: базовий та песимістичний. Генеральний директор ІАТА, у свою чергу, зазначає, що відновлення довіри з боку пасажирів займе більше часу ніж відновлення економки, після того, як пандемія опиниться під контролем[2].
Авіа виробники переглядають своє виробництво, планують та прогнозують кращі варіанти. Так, Airbus остаточно прийняли рішення припинити випуск А380 (найбільший серійний пасажирський літак у світі). Boeing скорочує 10% свого штату та відмовилися від угоди, щодо придбання 80% авіа виробника Embraer.
Для якісного прогнозу та сценаріїв має бути взаємне визнання узгоджених заходів для відновлення міжнародних перевезень. Організації та держави мають дійти до згоди щодо заходів необхідних для контролю COVID-19 при поновленні авіації. Якщо згода не буде знайдена та кордони будуть закрити можна припустити, що прогнози та сценарії будуть більш відтягувати свої терміни та погіршуватися.
В умовах Постпандемії перед авіаційною сферою стоїть виклик, щодо відновлення глобального механізму, а головне довіри із боку пасажирів. Світ змінюється кожної секунди, але людство має бути на пів кроку вперед, щоб уникнути та розв’язати ймовірні проблеми. Прогнозування та сценарування майбутнього дозволяє зазирнути за ширму, головне вирішувати глобальну загрозу разом, задля отримання взаємного результату.
Гончарова Валерія Сергіївна
студентка магістратури освітньої програми «соціологія»,
факультету соціології та управління ЗНУ
Науковий керівник: д.філос.н., проф., Лепський М.А
Література:
- Доповідь ІКАО «Effects of Novel Coronavirus (COVID‐19) on Civil Aviation: Economic Impact Analysis»: https://www.google.com/effects-of-novel-coronavirus-(covid‐19)-on-civil-aviation
- Доповідь ІАТА «Don’t Make A Slow Recovery More Difficult with Quarantine Measures»: https://www.iata.org/en/pressroom/pr/2020-05-13-03/